Pútnický turizmus je pojem, ktorým sa označuje návšteva pútnických miest. Púte sú zvyčajne dlhé cesty, ktoré trvajú niekoľko dní, týždňov alebo dokonca mesiacov. Pútnický cestovný ruch však môže zahŕňať aj návštevu konkrétnych kostolov, synagóg alebo mešít či iných náboženských pamiatok v meste, ktoré možno navštívite počas dovolenky. Nemusí to byť dlhá cesta (typická púť), môže to byť rýchla návšteva, ktorá je súčasťou akéhokoľvek iného druhu cestovného ruchu.
IPC ako jeden z partnerov spolupracovalo na projekte Svätomariánska púť – Svetlo z východu, ktorého hlavným cieľom bolo dobudovanie turistickej infraštruktúry a ponuky uceleného nového produktu turizmu.
- organizovali sme úvodnú a záverečnú konferenciu v rámci projektu;
- organizovali sme stretnutia medzisektorovej skupiny v rámci projektu;
- vytvorili sme online portál o projekte na podporu pútnického turizmu;
- propagujeme pútnický turizmus na pútnických miestach počas leta.
Dostať do povedomia širokej verejnosti pojem pútnický turizmus a pritiahnuť ľudí na krásne pútnické miesta, a zároveň ich inšpirovať k tomu, aby strávili viac času aj v okolí, kde je množstvo kultúrnych a historických atrakcií.
Ide o jeden z piatich projektov slovensko-poľskej spolupráce, jediný v ktorom sme hlavným lídrom v rámci Slovenska. Chceme ním pritiahnuť na naše pútnické miesta ďalších návštevníkov a rozšíriť náboženský cestovný ruch,“
V projekte Svätomariánska púť – Svetlo z východu je PSK hlavným partnerom, ktorý má byť v spolupráci s cirkvami koordinátorom celého procesu. K partnerom patrí aj KOCR Severovýchod Slovenska. Projekt má podporiť sakrálny turizmus budovaním infraštruktúry vo vybraných pútnických miestach ako Litmanová, Ľutina, Levoča a Gaboltov. Plánovaný rozpočet projektu je vyše 4 milióny eur. Na slovenskej strane sa preinvestuje viac ako 2,1 milióna eur, z toho zhruba milión eur je určený na budovanie pútnicko-informačných centier, osvetlenia, bezpečnostných kamier a ďalšie stavebné úpravy miestnymi farnosťami priamo na týchto pútnických miestach