Zelená ekonomika je časť ekonomiky, ktorej cieľom je znižovanie environmentálnych rizík a nedostatkov s dôrazom na trvalo udržateľný rozvoj bez poškodenia životného prostredia. Vytvára nové pracovné príležitosti, prispieva k znižovaniu chudoby, zlepšeniu životných podmienok a zároveň uplatňuje princíp rovnosti a spravodlivosti medzi krajinami.
Trvalo udržateľný rozvoj sa dá charakterizovať ako dlhodobý a cielený proces, ktorý ovplyvňuje všetky stránky života na všetkých úrovniach a smeruje k vytvoreniu modelu, ktorý uspokojuje potreby a záujmy ľudí pri znížení dopadov na krajinu a prírodné zdroje a pri súčasnom zachovaní kultúrneho a prírodného bohatstva. Trvalo udržateľný rozvoj predstavuje zlepšovanie životnej úrovne ľudí pri zachovaní prírodných hodnôt aj pre budúce generácie.
- rozvoj sociálnej ekonomiky na území PSK – stretnutie zorganizované IPC pre sociálne podniky a organizácie PSK v júni 2022;
- memorandum s neziskovou organizáciou Projekt DOM.ov – svojpomocná výstavba rodinných domov pre rómsku komunitu v Prešovskom kraji;
- memorandum s občianskym združením Horúci tím – rómske dobrovoľníctvo;
- montessori školenie na prácu s rómskymi deťmi – 10 mesačný kurz spojený s výrobou pomôcok a praktickým využitím znalostí;
- spolupráca s Regionálnym centrom sociálnej ekonomiky v Prešove;
- stretnutia so zástupcami sociálnych podnikov.
- školenie pre organizácie PSK ohľadom verejného obstarávania so sociálnym aspektom;
- školenie pre sociálne podniky v oblastiach definovaných podnikmi;
- Minitrh, kde sa stretnú sociálne podniky s organizáciami PSK a ďalšími subjektmi na prehĺbenie spolupráce;
- Stretnutia v regiónoch pre sociálne podniky a úrady práce.
Sociálnu ekonomiku možno charakterizovať princípom solidarity, pričom jej primárnou úlohou je napĺňanie sociálnych a spoločenských cieľov. Ide o nástroj modernizácie sociálneho štátu a jeho partnerov. Sociálna ekonomika je spájaná predovšetkým, ale nie len, s témami, ako sú podpora zvyšovania zamestnanosti a sociálnej súdržnosti, rozvoj verejných služieb alebo podpora regionálneho rozvoja. Tieto sú prítomné najmä v dvoch hlavných oblastiach verejnej politiky: sociálne a pracovné začlenenie a miestny rozvoj a tvorba pracovných miest.
Jedným z hlavných cieľov sociálnej ekonomiky je čo najviac ľudí vyviesť so situácie pasívnej sociálnej odkázanosti, ktorá indikuje riziko chudoby a sociálneho vylúčenia. Vzdelávanie zohráva mimoriadne dôležitú rolu. V zmysle zákona č. 112/2018 Z. z. je pozitívnym sociálnym vplyvom napĺňanie verejného záujmu alebo komunitného záujmu.
Sociálna ekonomika je súhrn aktivít vykonávaných nezávisle od štátnych orgánov, ktorých hlavným cieľom je dosahovanie pozitívneho sociálneho vplyvu. V mnohých krajinách EÚ upevňuje svoje postavenie v tradičných sektoroch, akými sú napríklad poľnohospodárstvo, služby, sociálne služby, maloobchod, tradičné remeslá, ale i bankovníctvo a poisťovníctvo.