Scroll Top

GALAVEČER ODOVZDÁVANÍ NAJVYŠŠÍCH OCENENÍ PREŠOVSKÉHO SAMOSPRÁVNEHO KRAJA 2022

2

GALAVEČER ODOVZDÁVANÍ NAJVYŠŠÍCH OCENENÍ PREŠOVSKÉHO SAMOSPRÁVNEHO KRAJA 2022

Vo štvrtok 15. decembra 2022 boli odovzdané najvyššie ocenenia PSK laureátom v divadle Jonáša Záborského v Prešove. 18. ročník Ceny predsedu Prešovského samosprávneho kraja a Ceny Prešovského samosprávneho kraja priniesol mená šiestich laureátov najvyššieho krajského ocenenia za rok 2022. Jeho nositeľmi sa stali viacerí umelci, kameraman, svetovo uznávaný neurochirurg i dáma, ktorá sa významne angažuje v práci so seniormi. Moderátorom slávnostného večera bol Marek Koleno (interpret S hudbou vesmírnou). Hudobným hosťom odovzdávania cien PSK bola slovenská speváčka Beáta Dubasová.

Svoje ocenenia za rok 2022 udelil predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský týmto oceneným:

Laureátkou Ceny predsedu PSK stala speváčka Katarína Koščová. Udelená jej bola za výnimočný prínos v oblasti hudobnej kultúry a umenia i pozitívnu prezentáciu Prešovského kraja doma a v zahraničí. K tej prispeli jej sólové albumy charakteristické prvkami jazzu, folku či šansónu, ako aj spolupráca s viacerými zvučnými hudobnými menami.

Nositeľkou ceny predsedu prešovskej krajskej samosprávy za aktuálny rok je aj predsedníčka Krajskej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska Anna Petričová. Župan Milan Majerský ocenil jej dlhoročnú obetavú prácu, dobrovoľnícku činnosť a aktívnu pomoc a spoluprácu v prospech Jednoty dôchodcov Slovenska. A tiež jej vklad pri organizácii mnohých športových, vzdelávacích, či spoločenských podujatiach pre seniorov v kraji.

Umelecký sklár Ján Zoričák si z rúk predsedu PSK ocenenie prevzal za mimoriadne medzinárodné zásluhy v oblasti výtvarného umenia a jedinečnú prezentáciu nášho kraja. Výtvarník a pedagóg pochádzajúci zo Ždiaru je jedným z najpoprednejších umelcov sklárskej tvorby súčasnosti. Nositeľ Rádu umenia a literatúry Francúzskej republiky i štátneho vyznamenania Pribinov kríž II. triedy vystavuje po celom svete i doma na Slovensku, aktuálne v Tatranskej galérii v Poprade.

Cena poslancov PSK 2022 bola udelená kameramanovi a režisérovi Ladislavovi Csikymu, in memoriam. Kraj ocenil jeho osobitý vklad v oblasti slovenskej audiovizuálnej tvorby a zásluhy na pozitívnej prezentácii nášho regiónu. Ladislav Csiky počas svojej 50-ročnej umeleckej tvorby sa podpísal pod stovky relácií o severovýchode Slovenska, ktoré sú dodnes súčasťou archívu košického štúdia RTVS.

Druhým laureátom ocenenia sa stal umelecký sochár Ján Lesňák, ktorý cenu obdržal za významný podiel na tvorbe sakrálnej kultúry a výtvarného umenia, ako aj za medzinárodnú propagáciu Prešovského kraja. Lesňákove sochy a reliéfy na Slovensku aj v Ríme, Krakove či vo Viedni a jeho tvorba je tiež zaznamenaná v mnohých súkromných zbierkach portrétov, plastík a kresieb.

Zastupiteľstvo PSK udelilo za rok 2022 Cenu Prešovského samosprávneho kraja neurochirurgovi Jurajovi Šteňovi, ktorého práca a odbornosť mu priniesla celosvetové uznanie. Rodák z Klenovej v okrese Snina,  nositeľ Pribinovho kríža I. triedy a Krištáľového krídla získal krajské ocenenie za mimoriadne dlhoročné zásluhy a významný odborný prínos v rozvoji neurochirurgie na Slovensku a v zahraničí.

Najvyššie krajské ocenenie je Prešovským samosprávnym krajom udeľované nepretržite od roku 2004. Medzi doterajších laureátov Ceny PSK sa radia okrem iných prvý prezident SR Michal Kováč, spevák Peter Lipa, Prešovská univerzita, kardinál Jozef Tomko, speváčka Marika Gombitová, Hospic Matky Terezy z Bardejovskej Novej Vsi či sochár Štefan Kovaľ.  Držiteľmi Ceny predsedu PSK za uplynulé ročníky sú napríklad herci manželia Stražanovci, hádzanársky Tatran Prešov, speváčky ľudových piesní Mária Mačošková a Anna Servická, hudobná skupina Slnovrat, ale aj maliar Slavomír Brezina, vedec Pavol Čekan či športovec Štefan Štec.

Autorkou udeľovaných ocenení je akademická sochárka Eva Fišerová. V prípade Ceny PSK ide o umelecké dielo v tvare gotickej brány, ktoré symbolizujúce prijímanie nových podnetov. Cena predsedu PSK pripomína ľudské srdce obomknuté krídlami, pričom predstavuje citovú spoluúčasť na tvorivom počine ako neodmysliteľnej súčasti rozvoja civilizácie.

Tu si môžeš overiť svoje schopnosti v zaujímavých náhodných otázkach.

1. Koľko 100-ročných a ešte starších Japoncov žije aktuálne na svete?
A – menej ako 200
B – približne 8 000
C – viac ako 85 000

Správne len tak ďalej.

Nesprávne skús to nabudúce.

2. Ktorá ústava ako prvá garantovala právo na vzdelanie?
A – mexická
B – britská
C – švédska

Správne len tak ďalej.

Nesprávne skús to nabudúce.

3. Koľko trvá výroba jedného kozmického skafandru?
A – približne 72 hodín
B –približne 5000 hodín
C – približne 20 000 hodín

Správne len tak ďalej.

Nesprávne skús to nabudúce.

4. Kto a pre koho vynašiel kojeneckú stravu?
A – NASA pre astronautov
B – SloCO pre zachránené mláďatá leňochodov
C – FFDCA pre bábätká

Správne len tak ďalej.

Nesprávne skús to nabudúce.

5. Čo používa Google na mapovanie púšte v Spojených arabských emirátoch?
A – prístroj podobný Lunochodu
B – ťava naložená technikou
C – dron

Správne len tak ďalej.

Nesprávne skús to nabudúce.

6. Do akého roku sa v Československu jazdilo vľavo?
A – tu sa vľavo nejazdilo
B – 1980
C – 1939

Správne len tak ďalej.

Nesprávne skús to nabudúce.

7. Koľko by približne vážil všetok COVID-19 z celého sveta, ak by sme ho dali na váhu?
A – 0,1 až 10 kg
B – 20 – 50 kg
C – 150 – 200 kg

Správne len tak ďalej.

Nesprávne skús to nabudúce.

8. Ako dlho už varia pivo Benediktíni v nemeckom kláštore?
A – 50 rokov
B – 100 rokov
C – už takmer 1000 rokov

Správne len tak ďalej.

Nesprávne skús to nabudúce.

9. Kedy bola vynájdená prvá vakcína proti pravým kiahňam?
A – 1880
B – 1796
C – 1975

Správne len tak ďalej.

Nesprávne skús to nabudúce.

10. Najslávnejšie logo sveta, Nike, vyrobila študentka grafického dizajnu. Za koľko dolárov ho predala?
A – 1 milión dolárov
B – 1500 dolárov
C – 35 dolárov

Správne len tak ďalej.

Nesprávne skús to nabudúce.

11. Mount Everest je tak zaplavený odpadom že nepálska vláda vyžaduje, aby každý horolezec zniesol dole určitý počet kíl odpadu. Koľko odpadu má každý horolezec zniesť?
A – 8 kg
B – 1 kg
C – 20 kg

Správne len tak ďalej.

Nesprávne skús to nabudúce.

12. Ktorá kniha je najkradnutejšou knihou sveta?
A – Da Vinciho kód od Dana Browna
B – Biblia preložená do 2000 jazykov
C – Encyklopédia zdravia

Správne len tak ďalej.

Nesprávne skús to nabudúce.

Share the quiz to show your results !

Subscribe to see your results

Zaujímavosti/fakty

Získal si %%score%% z %%total%% správnych odpovedí.

%%description%%

%%description%%

Loading...