V týchto týždňoch realizuje Inovačné partnerské centrum osobné návštevy registrovaných a integračných sociálnych podnikov v Prešovskom samosprávnom kraji. Ide o 74 subjektov, ktoré aktívne podnikajú v tejto oblasti nášho kraja. Cieľom našich návštev v teréne je osobne sa poznať so subjektmi sociálnej ekonomiky a sociálneho podnikania. Vypočuť si ich radosti a starosti v ich podnikaní. A zároveň im ponúknuť bezplatnú odbornú spoluprácu, pri ich podnikateľskej činnosti v oblasti sociálneho podnikania. Celé gesčné zastrešenie tejto odbornej agendy je v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom – odborom strategického rozvoja a iniciatívy “Catching-up Regions” ktorá je zastrešená Európskou komisiou (EK), realizovaná v spolupráci so Svetovou bankou (SB). V praxi ide o pomoc “dobiehajúcim”, resp. zaostávajúcim regiónom.
Cez spoločné aktivity agendy sociálnej ekonomiky a sociálnych podnikov PSK a IPC sa rozvíja nová spolupráca so zamestnávateľmi, ďalej tvoríme ďalšie partnerstvá s ministerstvami, orgánmi štátnej a verejnej správy, oblastnými združeniami a organizáciami v záujme spoločného cieľa – prispieť ku kultúrnemu, ekologickému a hospodárskemu rozvoju regiónu PSK a zároveň rozširovať možnosti pre pracovný trh pre znevýhodnených a tiež tých zraniteľných. Spoločne so svetovou bankou hľadáme reálne riešenia, ako byť nápomocní v tejto problematike.
Prešovský kraj drží celoslovenský primát v počte obyvateľov, pričom hustota zaľudnenia v kraji je druhá najnižšia spomedzi všetkých krajov Slovenska. V mestách žije takmer 50 % obyvateľov kraja. Pritom jednotlivé okresy reprezentujú odlišnú štruktúru osídlenia. Vplyvom migračného úbytku sú okresy, kde rastie počet obyvateľov v poproduktívnom veku. Prešovský kraj je členitý. Hornatosť je zároveň nevýhodou, a to najmä z pohľadu medzinárodných aj vnútroštátnych dopravno – komunikačných väzieb. Na tvorbe hrubého domáceho produktu Slovenska sa podieľa deviatimi percentami, čo je najmenej zo všetkých krajov.
Potreba sociálneho podnikania a jeho podpory nie je len na regionálnom centre sociálnej ekonomiky, ale dôležitou súčasťou je participatívne samotný úrad Prešovského samosprávneho kraja, spoločne s Inovačným partnerským centrom, ktorí aktívne pomáhajú mapovať, sieťovať a vytvárať prostredie v pre tieto subjekty sociálnej ekonomiky. V regióne pôsobí najstarší registrovaný sociálny podnik na Slovensku – Hrhovské služby, ktorý sa stal motivačným príkladom, pre množstvo podobných podnikov na Slovensku.
Inovačné partnerské centrum odborne a prakticky kooperuje na tejto agende. Ďalej sa zapája sa do všetkých činnosti vyplývajúcich z tejto problematiky. V súčasností máme množstvo zaujímavých výsledkov v tejto oblasti. Doposiaľ sme zorganizovali rôzne hmatateľné aktivity, ktoré sa pretavia do budúcich konkrétnych podporných činnosti pre sociálne podniky v PSK.
Prešovský samosprávny kraj si uvedomuje prítomnosť týchto sociálnych integračných podnikov na jeho území a preto sa snaží byť nápomocným týmto sociálnym subjektom v praxi.